Spotkanie podróżnicze- Muzyczna wyprawa do Afryki Zachodniej w poszukiwaniu źródeł muzyki i tańca. 22.10.2019 MBP nr 4 Opole

Pod koniec stycznia 2019 wróciliśmy z blisko miesięcznej bębniarskiej wyprawy do wioski Baro w Gwinei, znanej z bogatej tradycji muzycznej zachodnioafrykańskiego ludu Malinke. Podróż tę zorganizowaliśmy, aby odnaleźć korzenie i źródła muzyki tańca zachodnio-afrykańskiego ale nie tylko, ponieważ tradycyjna muzyka Afryki Zachodniej jest też źródłem wielu popularnych gatunków muzycznych jakich słuchamy na co dzień często nawet nie znając ich korzeni.
Tak czy inaczej wyprawa ta była dla nas wszystkich głębokim przeżyciem i to w każdym z wymiarów – poznawczym, edukacyjnym, emocjonalnym i duchowym. Każdy z nas zobaczył Afrykę inaczej i każdy zachował swoje własne, niepowtarzalne wspomnienia, zapachy, obrazy i dźwięki. Ale na pewno wszyscy wróciliśmy trochę odmienieni.
Przez kilka tygodni mieliśmy okazję uczestniczyć w codziennym życiu mieszkańców wioski Baro, ale też okolicznych miejscowości, do których robiliśmy wypady, biorąc udział w rozmaitych ceremoniach i wydarzeniach ważnych dla tamtej społeczności. Pobyt wśród przyjacielsko nastawionych Malinke, których przodkowie stworzyli ukochane przez nas instrumenty i całą aurę kulturową towarzyszącą muzyce bębnów, był chyba dla nas największym przeżyciem.
Oczywiście nie tylko ludzie i muzyka wywarły na nas wrażenie. Poruszyły nas piękne krajobrazy, przyroda, zapachy, ale też przykre kontrasty – choćby piękno natury przegrywające ze smutną rzeczywistością jednego z najbiedniejszych krajów świata, gdzie niski poziom cywilizacji ma wiele twarzy i gdzie na przykład nie istnieje pojęcie utylizacji czy recyklingu odpadów. Można było się o tym przekonać zwłaszcza w niektóre wieczory, kiedy w nozdrza wdzierał się smród palonych śmieci.
Odwiedziliśmy też stolicę Gwinei Konakry która ukazała nam jeszcze inny widok Afryki. Na koniec tuż przed wyjazdem odpoczywaliśmy na egzotycznej wyspie Roume

 

Niechaj zatem nasza fotorelacja i film zabiorą Was na do Afryki Zachodniej i rozpalą Waszą wyobraźnię, a nóż następnym razem pojedziecie z nami?

 

Fotorelację poprowadzi pan Janusz Czarnecki współorganizator wyprawy. To jego drugi wyjazd w tym samym celu, w 2010 roku odwiedził Senegal i Gambię (Afryka Zachodnia)

 

Na naszym spotkaniu zobaczycie różne eksponaty przywiezione z Wyprawy a także będziecie mieli okazję zobaczyć na żywo występ muzyków wykonujących muzykę i tańce z Gwinei z regionu Gberedou.

 

22.10.2019r godz 18.00-21.00

Miejska Biblioteka Publiczna filia nr 4 na ul. Książąt Opolskich 48-50 (Rondo) w Opolu

 

Organizator Ethnica-Art.
Opolska Akademia Rytmu
MBP nr 4 w Opolu