Gwinea 2019

W roku 2019 Ethnica-Art będzie świętować 10-cio lecie działalności. Z tej okazji planujemy parę ciekawych wydarzeń i wyskoków. Aby wkroczyć w ten jubileuszowy rok z odpowiednim nastawieniem, tuż po Sylwestrze, pełni nadziei na spełnienie wszystkich noworocznych postanowień ...wyruszamy w muzyczną podróż do Baro (Gwinea). Wszystko się może zdarzyć ... a nuż uda się Wam rzucić palenie, zmienić dietę ... albo spojrzeć inaczej na swoje poczucie rytmu. Nie planujemy dużej turystycznej grupy uzbrojonej w japonki i kije do selfie, a raczej małą zgraną (nomen omen!) grupkę z nastawieniem na naukę gry i tańca oraz głębsze poznanie kultury i tradycji Afryki Zachodniej. Głównym organizatorem wyjazdu i opiekunem naszej polsko-czeskiej :)  grupy jest Pavel Nowak z Czech, który niejednokrotnie już przebywał w tym regionie Afryki. Rok temu organizował tam obóz, który jako sprawdzian udał się w 100%. Wszyscy wrócili zdrowi i mają się doskonale :) W tym roku za pośrednictwem Ethnica-Art w ramach Polsko-Czeskiej przyjaźni Pavel zaprasza także muzyków i tancerzy z Polski.

 Poniżej kilka ważnych informacji oraz zdjęcia z wcześniejszej edycji.

 Miejsce

Wieś Baro znajduje się w regionie Gberedu (Kouroussa) w Gwinei, około 600 km od stolicy Konakry w głąb lądu. Obszar ten jest uważany za kolebkę bębnów djembe i dundun oraz tańców Dununba. Jest zamieszkany przez członków plemienia Malinke, których tradycje są podstawą kultury ludu Mandinga i nadal utrzymują stare zwyczaje, festiwale, pieśni i tańce.

W wiosce życie płynie wolnym tempem, tradycyjnym trybem życia, bez elektryczności i sieci wodociągowej. Baro to rozległy obszar centralnej wsi, liczący około 2000 mieszkańców. Wzdłuż jej granic biegnie rzeka Njandan. Wieśniacy mówią trochę po francusku, ale częściej próbują przekazać nam język malinke, który płynie niczym muzyka. Pogoda jest jedną z najprzyjemniejszych w ciągu roku, w porze suchej nie ma co liczyć na deszcz, a
temperatura waha się od max 35 ° C w dzień do 15 ° C w nocy.

 

Termin

Wyjazd z Europy 3 stycznia 2018 r. Powrót 24 stycznia 2018 r.

Termin może się zmienić o jeden dzień, jeżeli cena biletów będzie atrakcyjniejsza.

Cena pobytu to 1100 €.

Cena obejmuje: zakwaterowanie, wyżywienie (3 razy dziennie). Transfer Konakry-Baro i powrót. Lekcje gry na bębnach djembe i dundun lub tańca (5 godzin dziennie). Cena nie obejmuje: biletów, wizy (80 €) oraz transportu na lotnisko w Europie. Pomożemy w zakupie biletów i wizy.

 

Zakwaterowanie

Obiekt znajduje się na terenie szkoły muzycznej An Bada Sofoli, perkusisty Mansa Camio Camara, położonej na skraju wioski przy drodze do rzeki. Mieszka się w glinianych tradycyjnych chatach dla dwóch osób lub w pokojach pojedynczych w domu. Łóżka są dostępne z materacem wypełnionym sianem !!! ( nie mylić z mamoną ;). Każda chata ma oddzielne pomieszczenie z toaletą. Woda ze studni. Pamiętajmy że to wyjazd nie do trzy gwiazdkowego hotelu a na gwinejską wioskę, nie oczekujmy super wygód jeśli chcemy poznać bliżej życie lokalnych mieszkańców.

Pośrodku znajduje się duża altana na świeżym powietrzu, w której podawane są posiłki i gdzie miejsce mają wieczorne konwersacje. Jest to miejsce, w którym ludzie z wioski spotykają się z gośćmi z całego świata. „Korepetycje
” z języka malinke gratis ! :)

Lekcje gry i tańca odbywają się na miejscu w szkole. Po wiosce można się swobodnie poruszać,
bez obawy o atak wściekłego lwa lub dzikiego słonia, chodzić po herbatę, kawę lub Coca-Colę do jedynej w wiosce lodówki, na targ lub ochłodzić się w rzece czy też w celu eksploracji gdziekolwiek indziej się zechce. Wchodzenie w głąb buszu na własną odpowiedzialność :)

 

Jedzenie

Posiłki przygotowywane trzy razy dziennie.

Na śniadanie
Traditional Full Baro Breakfast :) pieczywo, dżem, warzywa, jajka, masło orzechowe, ser topiony i świeże owoce. Na obiad możecie oczekiwać ryż  z tradycyjnym sosem pomidorowym z  warzywami i mięsem lub sosem orzechowym ze świeżych orzeszków ziemnych oraz cokolwiek będzie pełzało w pobliżu ;) Kolacje to głównie makarony, smażone ziemniaki, loco (lokalne potrawy ze smażonych bananów) lub potrawy ze świeżych ryb rzecznych. Wegetariańska wersja posiłku będzie na zamówienie zorganizowana na miejscu. 

Nauka gry i tańca

Wioska Baro została rozsławiona przez rodzimego perkusistę i założyciela szkoły An Bada Sofoli - Mansa Camio Camara. Urodził się on w rodzinie kowali Camara, w której bęben djembe jest legendarny. Stworzył także grupę perkusistów i tancerzy z Baro o nazwie Sofoli, która gra na tradycyjnych festiwalach, propaguje tradycyjne rytmy, piosenki i tańce. Występowali kilkakrotnie w Europie na światowych festiwalach muzycznych. Mansa Camio jest propagatorem tradycji swoich przodków i stara się ją zachować dla następnego pokolenia. Zapewne znacie go z popularnego na YouTubie filmu "FOLI - There's no Movement Without Rythm"

 

https://www.youtube.com/watch?v=lVPLIuBy9CY&t=25s

Lekcję gry na bębnach poprowadzi Mansa Camio lub niektórzy z jego lokalnych perkusistów. Każdy z nich gwarantuje wysoki poziom umiejętności i znajomości tematu.  Podczas lekcji nie tylko nauczysz się tradycyjnych rytmów na djembe i bębnach basowych, ale także całej historii rytmu i wydarzeń, przy których są one grane oraz towarzyszące im pieśni ludowe. Dla zainteresowanych istnieje również możliwość skorzystania z lekcji tańca oraz tańca podczas uroczystości w towarzystwie lokalnego zespołu.

Lekcje będą odbywać się rano w godz. 10-13 i po południu 16-18 każdego dnia, z wyjątkiem tych w trakcie święta Baradasa (dununba) lub w inne święta odbywające się w wiosce, oraz kiedy udamy się na uroczystości do pobliskich wiosek. Możemy podzielić się na dwie grupy w zależności od poziomu zaawansowania. Lekcje zostaną przetłumaczone na język polsko-czeski :) Bębny są dostępne do wynajęcia. W wolnym czasie można ćwiczyć wyuczone rytmy lub dowolnie improwizować. Dla bardziej zaawansowanych perkusistów istnieje również niepowtarzalna okazja zagrania w trakcie lokalnych świąt !

 

Podróże łodzią po rzece Njadan

Kilka godzin podróży w małych łodziach po rzece Njandan aż do ujścia z rzeki Niger. Będziesz mógł obserwować otaczającą przyrodę, ptaki wodne, rybaków w trakcie połowów oraz cieszyć się słońcem Afryki. Krokodyla jak i hipopotama nie spotkacie w okresie suchym :). Istnieje również możliwość zorganizowania wycieczki rowerowej wokół sąsiednich wiosek lub samochodem do najbliższego miasta Kankan, drugiego co do wielkości miasta Gwinei, na zakupy i lokalne przysmaki.

 

Uroczystości

Baro jest centralną największą wsią w regionie, a więc posiada najciekawsze obchody z udziałem śpiewaków, bębniarzy, tancerzy i widzów. Na te najważniejsze
przyjeżdżają oni z całej Gwinei a nawet z innych państw.

Będziemy tutaj w czasie drugiego co do wielkości festiwalu pod nazwą Baradasa. Wszyscy mężczyźni i chłopcy w każdej wiosce dołączają się i tańczą. Ich sztukę ukazują przede wszystkim pokolenia mężczyzn zwane Barati. To męska elita z wioski, najsilniejsi mężczyźni, wojownicy. Każde młodzieniec chce być jednym z nich i tańczyć z innymi na festiwalu Baradasa. Demonstracja siły i męskości, dmuchanie w rogi, wirujący unoszący się pył, krzyki i akrobatyczne skoki taneczne. Wszystko to brzmi jak rytmy o nazwie Dununba, które są klejnotem wśród rytmów.
Celem większości perkusistów grających muzykę zachodnioafrykańską jest opanowanie tych trudnych rytmów. Baradasa trwa cztery dni. Przenosi się od wsi do wsi. Możemy również odwiedzić uroczystości Baradasa odbywające się w innych pobliskich wioskach.

Oprócz tego święta będą mniejsze uroczystości weselne, masek i inne. Dla odważnych okazją do wzięcia udziału w festiwalu jest możliwość
również uczestniczenia w tańcu! To wyjątkowa okazja, aby zobaczyć i doświadczyć muzyki i tańca w ich oryginalnej formie ludowej. Podczas naszego pobytu odwiedzimy miejscowych kowali i innych rzemieślników oraz spotkamy starszych i innych ważnych mieszkańców wsi.

 

Potrzebujesz tego

Podróż do Gwinei to nie podróż na Costa Brava i wymaga odrobiny uwagi i przygotowania :) Ale nie martw się, pomożemy Ci z tym. Oto lista najważniejszych rzeczy oraz przydatne linki.

 

Przelot

Najtańsze loty do Gwinei Niemiec (Berlin, Frankfurt, Monachium, Norymberga) lub Wiednia. Cena ok 500 €. Pomożemy Ci w wyborze i zakupie biletów.

 

Wizy

Potrzebujesz wizy, aby dostać się do Gwinei. Obsłużą Was w najbliższej ambasadzie w Berlinie. Miesięczna wiza kosztuje 80 €. Wizę można uzyskać drogą pocztową lub możemy wyręczyć Cię w formalnościach (opłata 20 €).

 

LINK http://www.amba-guinee.de/consulat/features/visas-passeports-droit.html

 

Szczepienia


Jedynym obowiązkowym szczepieniem jest przeciw żółtej febrze. Pozostałe szczepienia zależy do Ciebie. Możesz skontaktować się z lekarzem lub zamówić bezpośrednio w centrum szczepień w Twoim mieście. Nie zapomnij o zapewnieniu sobie ubezpieczenia podróżnego.

LINK http://www.szczepieniadlapodrozujacych.pl/

 

Moskitiera


Warto zabrać ze sobą. Do cichego spania bez uciążliwych komarów polecamy moskitierę na podwójne łóżko. Malaria nie jest powszechna w tym obszarze, ale jeśli chcesz mieć pewność, możesz zastosować środek przeciwmalaryczny np. tabletki Malaron, spray z Deet np. Mugga lub leki homeopatyczny.

LINK https://allegro.pl/listing?string=moskitiera%20turystyczna%20dwuosobowa&sourceid=Mozilla-search&order=p&bmatch=ss-base-relevance-floki-5-nga-hcp-wp-uni-1-4-0329

 

Leki

Głównie przeciw biegunce i gorączce, plastry, nożyczki, kubek, czapka i chustę, scyzoryk, krem z filtrem, mydło lub proszek do prania, sznurki, okulary przeciwsłoneczne, latarka (polecam taką na głowę), prześcieradło i małą poduszeczkę, kocyk. Oczywiście wystarczająca ilość baterii do aparatów, kamer. Będzie możliwość doładowania baterii więc warto mieć ładowarki do baterii.

 

Woda

Woda jest dostarczana z studni, będzie też dostępna woda w butelkach. Można zaopatrzyć się w turystyczne filtry do wody lub tabletki do uzdatniania wody.

LINK

https://www.tropiker.pl/tabletki-do-uzdatniania-wody-pitnej-termin-08-2019---javel-aqua-60-tabletek,1404,829,produkt.html

https://sklep.lentus-militaria.pl/pl/p/TABLETKI-AQUATAB-JAVEL-do-odkazania-dezynfekcji-uzdatniania-wody-pitnej-w-warunkach-terenowych-i-survivalowych.-60-tabletek-w-listkach-wodoodpornych-torebka-AQUATAB.-Najlepsze-na-rynku.-Uzdatnianie-Odkazanie-Puryfikacja/2054

 

Oryginalny tekst o wyprawie:

http://www.africka.mysteria.cz

 

Zakaz kopiowania i wykorzystywania poniższych zdjęć z albumu.